18.00 - 8.552 9.05 - 9.503 10.00 - 10.454 11.00 - 11.455 12.00 - 12.456 13.00 - 13.457 13.55 - 14.408 14.45 - 15:309 15.35 - 16.20

Nasz adres:
ul. Heleny Kmieć 2, 32-590 Libiąż
Telefon:
+48 32 627-11-89 lub
+48 32 627-12-91
Fax: wew. 22

Lektury

Wykaz lektur szkolnych

Zobacz listy lektur dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

 

Szkoła Podstawowa


KLASA I

Elementarz XXI wieku, kl. 1 – lista lektur

Semestr 1

1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę

2. Julian Tuwim „Warzywa” (tekst znajduje się w podręczniku)

3. Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty; opis pracy w scenariuszu)

4. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek” (tekst w scenariuszu)

5. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka” (tekst w scenariuszu)

6. Danuta Wawiłow „Marzenie” (tekst znajduje się w podręczniku)

7. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali” (tekst znajduje się w podręczniku)

8. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Semestr 2

1. Julian Tuwim „Abecadło” (tekst znajduje się w podręczniku)

2. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

3. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)

4. Natalia Usenko „Potwór ekologiczny” (tekst znajduje się w podręczniku)

5. Julian Tuwim „Ptasie radio”

6. Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

7. Marcin Brykczyński „Tata” (tekst znajduje się w podręczniku)

8. Jan Brzechwa „Żaba” (tekst znajduje się w podręczniku)

KLASA II

Lista lektur w pakiecie Elementarz XXI wieku, klasa 2

Semestr 1

1. Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)

2. Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)

3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

4. Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

5. Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

6. Lucyna Krzemieniecka „Z przygód krasnala Hałabały” (tekst w podręczniku)

7. Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

8. Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

9. Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

Semestr 2

1. Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

2. Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

3. Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

4. Jan Brzechwa „Żuk i biedronka” (tekst w podręczniku)

5. Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

6. Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty do słuchania)

7. Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

8. Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek” (fragmenty do słuchania i samodzielnego czytania)

9. Jan Grabowski „Czarna owieczka”

10. Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

 

KLASA III

semestr 1:
1. Hans Christian Andersen: Dziewczynka z zapałkami

2. Jan Grabowski: Puc, Bursztyn i goście

3. Astrid Lindgren: Dzieci z Bullerbyn
4. Henryk Sienkiewicz: Bajka

semestr 2:
1. Hans Christian Andersen: Brzydkie kaczątko
2. Czesław Centkiewicz: Anaruk, chłopiec z Grenlandii
3. Aleksander Fredro: Paweł i Gaweł

4. Hugh Lofting: Doktor Dolittle i jego zwierzęta

5. Roman Pisarski: O psie, który jeździł koleją

6. Wojciech Widłak: Puszka Pandory

 

Lektury dodatkowe (do wyboru):

1. Wanda Chotomska: Dzieci Pana Astronoma

2. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe: Mikołajek i inne chłopaki

3. Wilhelm i Jakub Grimm: O wilku i siedmiu koźlątkach

4. Astrid Lindgren: Pippi Pończoszanka

5. Hugh Lofting: Cyrk Doktora Dolittle

6. Małgorzata Strzałkowska: Raj na Ziemi, czyli Rady nie od parady II

KLASA IV
1. Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa
2. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe: Mikołajek
3. Carlo Collodi: Pinokio
4. Clive Staples Levis: Opowieści z Narnii cz.I: Lew, Czarownica i stara szafa

5. Alfred Szklarski: Tomek w krainie kangurów

 

KLASA V

Lektury obowiązkowe:

1. Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy

2. Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni

3. Mark Twain: Przygody Tomka Sawyera

4. Grzegorz Kasdepke: Mity dla dzieci

5. Juliusz Verne: W 80 dni dookoła świata

6. Frances Hodgson Burnett: Tajemniczy ogród

7. Antonina Domańska: Historia żółtej ciżemki

 

KLASA VI

Lektury obowiązkowe:

1. Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy

2. Edmund Niziurski: Sposób na Alcybiadesa

3. Irena Jurgielewiczowa: Ten obcy

4. Maria Kruger: Godzina pąsowej róży

5. Daniel Defoe: Robinson Cruzoe

6. Eric Knight: Lassie, wróć!

 

Gimnazjum


Klasa I
Lektury obowiązkowe:
1. W. Szekspir: Romeo i Julia
2. A. Fredro: Zemsta
3. A. de Saint - Exupery: Mały Książę

4. H. Sienkiewicz: Krzyżacy
5. 
J. R. R. Tolkien: Hobbit
6. R. Kosik: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 

Lektury dodatkowe:

1. Jostein Gaarder: Świat Zofii

2. Leszek Kołakowski: 13 bajek z królestwa Lajlonii

3. Rafał Kosik: książki z serii Felix, Net i Nika ...

4. Stanisław Lem: Bajki robotów

5. Małgorzata Musierowicz: Szósta klepka (lub inne części serii)

6. Edmund Niziurski: Sposób na Alcybiadesa

7. Terry Pratchet: Świat Dysku

8. Jerzy Szaniawski: Profesor Tutka

9. Dorota Terakowska: Córka Czarownic, W krainie Kota

10. Maciej Wojtyszko: Bromba i filozofia


Klasa II

Lektury obowiązkowe:

1. H. Sienkiewicz: Quo vadis

2. A. Kamiński: Kamienie na szaniec

3. M. Musierowicz: Tygrys i Róża

4. D. Terakowska: Samotność Bogów

5. A. Mickiewicz: Dziady cz. II

6. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni cz. I

7. Molier: Skąpiec

8. B. Kosmowska: Pozłacana Rybka


Klasa III

Lektury obowiązkowe:

1. Sofokles: Antygona

2. Molier: Skąpiec

3. J. Słowacki: Balladyna

4. D. Terakowska: Samotność Bogów

5. B. Kosmowska: Pozłacana rybka

6. G. Orwell: Folwark zwierzęcy

7. R. Kapuściński: Cesarz

8. A. Mickiewicz: Dziady cz.II

 

Liceum Ogólnokształcące


Klasa I
Lektury obowiązkowe:
1. J. Parandowski: Mitologia

2. Sofokles: Antygona

3. A. Libera: Madame

4. J. Hasek: Przygody dobrego wojaka Szwejka

5. W. Szekspir: Makbet

6. Molier: Świętoszek
7. H. Sienkiewicz: Potop

 

Klasa II

Lektury obowiązkowe:
1. A. Mickiewicz: Dziady cz. II

2. A. Mickiewicz: Konrad Wallenrod

3. A. Mickiewicz: Dziady cz. III

4. J. Słowacki: Kordian

5. A. Mickiewicz: Pan Tadeusz

6. F. Dostojewski: Zbrodnia i kara

7. M. Konopnicka: Mendel Gdański

8. M. Konopnicka: Miłosierdzie gminy

9. B. Prus: Lalka

10. S. Żeromski: Rozdziobią nas kruki, wrony...

11. E. Orzeszkowa: Gloria victis

12. S. Wyspiański: Wesele

13. S. Żeromski: Ludzie bezdomni

14. W. Reymont: Chłopi t.I i II

 

Klasa III

Lektury obowiązkowe:
1. S. Żeromski: Rozdziobią nas kruki, wrony ...

2. E. Orzeszkowa: Gloria victis

3. S. Żeromski: Ludzie bezdomni

4. S. Wyspiański: Wesele

5. W. Reymont: Chłopi tom I i II

6. F. Dostojewski: Zbrodnia i kara

7. S. Żeromski: Przedwiośnie

8. Z. Nałkowska: Granica

9. B. Schulz: Sklepy cynamonowe

10. W. gombrowicz: Ferdydurke

11. Z. Nałkowska: Medaliony

12. T. Borowski: Opowiadania

13. H. Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem

14. G. Herling-Grudziński: Inny świat

15. A. Camus: Dżuma

16. S. Mrożek: Tango

 

Poziom rozszerzony:

1. J. Parandowski: Przygody Odyseusza

2. J. Bedier: Pieśń o Rolandzie

3. J. Bedier: Dzieje Tristana i Izoldy

4. A. Dante: Boska komedia

5. U. Eco: Imię Róży

6. J. Kochanowski: Treny

7. M. Cervantes: Don Kichote

8. J.W. Goethe: Faust

9. A. Mickiewicz: Dziady cz. IV

10. H. Sienkiewicz: Quo vadis

11. H. Balzak: Ojciec Goriot

12. G. Flaubert: Pani Bovary

13. S. Żeromski: Wierna rzeka

14. S. I. Witkiewicz: Szewcy

15. M. Bułhakow: Mistrz i Małgorzata

16. M. Kuncewiczowa: Cudzoziemka

17. F. Kafka: Proces

18. J. Stryjkowski: Austeria

19. R. Kapuściński: Podróże z Herodotem

20. G. Herling-Grudziński: Wieża

 

Życzymy miłej lektury!

Adres

ul. Kościelna 2 32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper